ТОП-10 закарпатських перших страв за рекомендацією Федора Шандора

10 Квітня 2021, 16:00
11126

Гастрономічні тури на Закарпаття дуже поширені та вже стали самостійним екскурсійним напрямком. Кожен, хто приїде погостювати на Закарпаття, обов’язково мінімум повинен скуштувати бограч, який має неймовірну кількість різних інтерпретацій.Окрім того, на Закарпатті є десятки різноманітних гастрономічних дегустацій.

Закарпатська кухня формується на стику кількох культур та держав: Польщі, Словаччини, Угорщини, Румунії і власне України.

Завдяки поєднанню традицій різних народів утворюються найкращі кухні, адже кожен ділиться найсмачнішими складниками. Тому місцеві страви – це комбінація європейських кухонь, які об’єднанні спільною назвою – карпатська кухня.

Про це рубриці #БЛОГ на Район.Мукачево рекомендує президент Закарпатської туристичної організації Федір Шандор.

  • Айнтопф по-швабськи

Айнтопф по-швабськи
Айнтопф по-швабськи

Айнтопф є густий суп, який вариться на воді або бульйоні, який на Закарпаття принесли німці-шваби. Інгредієнтами можуть бути: овочі - картопля, морква, бруква, а також різні види, бобові - горох, сочевиця, квасоля, стручки зеленої квасолі, крупи, хліб, макаронні вироби, м'ясо, копченості сосиски або інші м'ясні продукти.

  • Ракоці-левеш

Суп доколумбової епохи – сюди входить мінімум інгрідієнтів: цибуля, смалець, квашена капуста, сметана, копченості. Суп згадується у ХVІІІ столітті, як ранковий суп на весіллі ІмреТекелі та Ілони Зріні.

  • Бограч

Жив якось собі один бограч... Так повинні були б починатися розповіді про угорську, а відповідно, й частково закарпатську кухню. Це була б історія про простий казан, що супроводжував угорців з початку їхнього історичного шляху. Бограч - це гуляш з гов'ядини, свинини або баранини, тушкований з додаванням великої кількості червоного солодкого молотого перцю. Бограч-гуляш ніколи не варять на плиті, а тільки на природі, коли збирається сім'я або друзі, тому це довгий процес, займає мінімум З години.

  • Голасле

Голасле
Голасле

Традиційний рибний суп (уха), назва якого походить від угорсього «hal» – риба (або «halász» – рибалка ) і угорського «lé» –олія, жирний бульйон. Головною запорукою приготування смачного супу є якісний рибний бульйон. Найкраще варити бульйон з голови, плавників і шкіри коропа, хоча також можна зварити його і з дрібних видів річкової риби. Голасле традиційно готується з коропів - дуже костистої риби, і кістки з філе не вибираються. тому його потрібно їсти обережно. Але завдяки цьому він має більш насичений смак і наваристість.Також завдяки паприці і співвідношенню "мало води на багато риби" цей голасле цілком можна легко перетворити на рибний попрікаш .

  • Грибна поливка

Грибна поливка
Грибна поливка

Нині без грибів тяжко собі уявити закарпатський стіл. Сушені, смажені, тушковані, мариновані, солоні, – гриби для закарпатця добре заміняють м’ясо в піст і чудово доповнюють його в інші дні.

  • Велятинська дзяма

Велятинська дзяма
Велятинська дзяма

Головні інгрідієнти: добре промитоєбуженоє м'ясо, морковка, королаба, цибулю, часник, сіль, яйця, мука, сметана, Дзяма, чинит мужáм велику чоловічу силу, а жонам забаву аж до раня!!!

  • Часничка

Часничка
Часничка

Якщо ви ніколи не пробували часниковий суп, то виправити це упущення безперечно варто – часник, а особливо місцевий закарпатський – вид турянський, для нас продукт цілком звичний, а таке блюдо, поза всяких сумнівів, гідно уваги навіть найвибагливіших гурманів. Часниковий суп може бути дуже легким, з мінімумом інгредієнтів, по суті, виступати в ролі бульйону, а можна його приготувати в більш ситному варіанті - використовувати для цього можна більшу кількість інгредієнтів, наприклад, вершки, які зроблять супчик ситніше.

  • Йокаї боб-левеш

Йокаї боб-левеш
Йокаї боб-левеш

Його вперше приготували і так назвали на честь відомого угорського письменника JókaiMór (1825-1904), який неодноразово бував на Закарпатті. З того часу цей суп став дуже популярний і як зазвичай буває видозмінений з урахуванням смаків і компонентів, наявних у які готують його. Але незмінним залишаються квасоля, копченості, червона солодка паприка і сметана. Суп, як правило, готують на свинячих копчених ніжках або беруть голяшку

  • Косаш-левеш

Косаш-левеш
Косаш-левеш

Зазвичай косаш-левеш готують на Великдень або кілька днів по ньому, коли залишається бульйон після варіння закарпатського шовдаря. В інші дні його варять з копченою ковбасою та будь-яким копченим м’ясом. Яйця зварити прямо у левеші–яйце-пашот.

  • Пасуля підбивана

Пасуля підбивана
Пасуля підбивана

Це один з найстаріших супів, яким частіше за все ласували селяни, адже квасолі та молока у селян було вдосталь. Вже зараз додають копчене м'ясо чи шовдарь, аби збагатити смак цього чудового супу. Ви спокійно можете готувати його в класичному варіанті – без м'яса, смак не постраждає.

 

Коментар
18/09/2024 Вівторок
17.09.2024
16.09.2024