Підприємництво у Мукачеві: популярні галузі, напрямки розвитку, релокація

16 Лютого 2024, 15:32
Підприємець 492
Підприємець

Станом на 01 січня 2024 року юридичних осіб в Мукачівській міській територіальній громаді становить – 2895 одиниць.

Про це Район.Мукачево інформує Перший заступник міського голови з питань діяльності виконавчих органів Мукачівської міської ради Ростислав Федів.

Лідерами в Мукачівській міській територіальній громаді, по кількості фізичних осіб-підприємців є такі галузі:

 • оптова та роздрібна торгівля
 • діяльність ресторанів 
 • надання послуг мобільного харчування
 • надання послуг перукарів
 • діяльність у сфері права та у сфері бухгалтерського обліку й аудиту. 

В значній мірі галузева спеціалізація мікро та малого підприємництва громади обумовлена розвитком торговельнозбутової інфраструктури, де окрім об’єктів оптової і роздрібної торгівлі різноманітних видів функціонують і ринки з продажу продовольчих і непродовольчих товарів. 

На території Мукачівської міської територіальної громади успішно діє більше десятка підприємств легкої промисловості, які мають успішний досвід ефективної співпраці з підприємствами Європи. Асортимент текстильних виробів є надзвичайно широким і дає можливість забезпечити потреби різних споживачів: натільна білизна, верхній одяг, спеціальний одяг, навіть чохли для авто європейських виробників. 

Продукція підприємств легкої промисловості Мукачівської громади характеризується високою якістю і по сьогоднішній день експортується до європейських країн: Литви, Польщі, Швеції, Фінляндії, Німеччини, Швейцарії, Австрії, Іспанії. 

В галузі переробної промисловості підприємств Мукачівської міської територіальної громади актуальним є розвиток зовнішньоекономічної діяльності та міжнародна співпраця. 

Серед основних промислових підприємств-експортерів необхідно відмітити:

 •  УАП ТОВ «Фішер-Мукачево», яке експортує лижі та ключки у Австрію, Канаду
 • Завод «Флекстронікс ТЗОВ», ПрАТ «Мукачівський завод «Точприлад», який експортує продукцію у Австрію, Угорщину та Польщу
 • ТОВ «Інтер-Каштан», ДП «Мукатекс» ТОВ «Луготекс»
 • ТОВ «Мукачівська швейна фабрика»
 • ПАТ «МТФ «Мрія», ДП «ТУП Україна».

Серед основних підприємств-імпортерів можна назвати ці ж підприємства, оскільки майже всі вони працюють на давальницькій сировині, яку відповідно імпортують із-за кордону. 

Одним з важливих інвестиційних проєктів для розвитку громади у 2022 році став запуск оновленого реконструйованого лижного цеху УАП ТОВ «Фішер-Мукачево». В реконструкцію будівлі та придбання нового виробничого обладнання лижного цеху підприємства інвестовано понад 70 мільйонів євро. 

Серед важливих напрямків розвитку Мукачівської міської територіальної громади є забезпечення конкурентоспроможності сільського господарства громади на внутрішньому ринку, гарантування продовольчої безпеки, покращення умов життя та праці у сільських населених пунктах, створення умов для розвитку підприємництва у сільській місцевості. 

За оперативною інформацією, на території громади налічується більше 70 суб’єктів господарювання, які працюють у галузі сільського господарства, в тому числі 56 фермерських господарств, які займаються вирощуванням зернових культур, овочів, тваринництвом, садівництвом, виноробством та виноградарством. 

Розвиток туризму та туристично-екскурсійного напрямку галузі теж є одним з пріоритетних напрямків розвитку громади. За оперативним даними на території громади працює 5 туроператорів, 13 туристичних (екскурсійних) агенцій, та кілька супутніх до сфери туризму організацій, які надають широкий спектр туристичних послуг як для вітчизняних, так і закордонних туристів. 

 Також сприяє розвитку туризму та промоції Мукачівської міської територіальної громади мережа закладів для тимчасового проживання, а саме: 22 готелів, 3 приватні садиби, 4 хостели, 4 мотелі та позаміський дитячий табір оздоровлення та відпочинку «Горбок». 

Загальний номерний фонд готельних господарств налічує близько 500 номерів, в яких одночасно можна надати послуги з тимчасового розміщення більше 1300 туристам. 

Станом на кінець 2023 року на територію громади релокувалися 29 суб’єктів господарювання різних сфер діяльності, в тому числі: 

 • 10 - галузь промислового виробництва
 • 4 - сфера ІТ
 • 13 - торгівля
 • сфера послуг
 • 2 - зберігання матеріальних цінностей та обладнання. 

Більше 20 релокованих суб’єктів господарювання активно працюють, інші частково працюють або зберігають матеріальні цінності та обладнання на орендованих площах та тимчасово не здійснюють діяльність. Дані суб’єкти господарювання релокувалися з Харківської, Київської, Луганської, Донецької, Дніпропетровської, Черкаської, Житомирської областей України.

«Активність суб’єктів підприємницької діяльності нашої громади оперативно реагує на потреби та кон’юнктуру ринку і дає можливість адаптувати, оновити, переформатувати, виробництво товарів, виконання робіт та надання послуг, в тому числі і створення нових видів бізнесу, під потреби та запити споживачів», – зазначає посадовець.

Економічно активна діяльність усіх суб’єктів господарювання позитивно впливає на економіку громади незалежно від її виду та сфери діяльності. 

Прозора, прибуткова та економічно вигідна підприємницька діяльність спрямована на оперативну адаптацію бізнесу під виклики сучасності та потреби споживачів громади у всіх сферах діяльності, гідний рівень заробітної плати працівників та відсутність заборгованості, своєчасна та в повному обсязі сплата податків та платежів до бюджетів всіх рівнів, дотримання норм чинного законодавства бізнесом, позитивно впливає на організацію планування розвитку громади та реалізацію повноважень органом місцевого самоврядування у забезпеченні потреб мешканців громади в соціальній сфері, сфері медицини, освіти та комунального господарства. Активна підприємницька діяльність позитивно впливає на забезпечення потреб в громаді необхідними товарами і послугами та є основою середнього класу. 

Події в Україні за останні 3-4 роки негативно вплинули на розвиток бізнесу як в країні так і Мукачівській міській територіальній громаді. Обмеження роботи та негативні наслідки захворювання під час пандемії COVID-19, повномасштабні військові дії росії проти України, дефіцит необхідних товарів та послуг, виклики при здійсненні зовнішньо-економічної діяльності сформували ряд нових умов для роботи в яких повинні адаптуватися суб’єкти підприємництва, а саме: 

 • негативна демографічна ситуація (міграційні процеси характеризуються виїздом місцевих мешканців за кордон та поповнення населення громади за рахунок внутрішньо переміщених осіб (ВПО), переважна більшість яких жінки з дітьми; 
 • відтік молоді за кордон; 
 • дисбаланс на ринку праці для робітничих професій (попит на ринку праці перевищує пропозицію для працівників чоловічої статті: підсобний робітник, вантажник, слюсар-ремонтник промислового обладнання, пресувальник виробів із деревини, оператор верстатів з програмним керуванням, шліфувальник по дереву, трафаретник та інші); 
 • залежність підприємств легкої та машинобудівної промисловості від давальницької сировини іноземного замовника; - несвоєчасне повернення суб'єктам господарювання податку на додану вартість; 
 • невпевненість західного бізнесу у безпеці своїх інвестицій в Україні, особливо в умовах затяжних військових дій; 
 • переорієнтація та переформатування раніше налагоджених виробничих процесів через розірвання ланцюгів постачання сировини та готової продукції; 
 • інфляційні процеси та валютні коливання результатом яких є зниження купівельної спроможності населення, зростання вартості енергоносіїв, транспортування, сировини, тощо; 
 • низький рівень розвитку системи зберігання та реалізації сільськогосподарської продукції, що призводить до значних сезонних цінових коливань на продукти харчування; 
 • бронювання військовозобов’язаних працівників на підприємствах промисловості та агропромислового комплексу для забезпечення економічного розвитку та продовольчої безпеки в умовах воєнного стану. 

 Мукачівська міська територіальна громада порівняно з іншими громадами характеризується низкою переваг, які можна визначити як її основні сильні сторони. 

По-перше, вигідне міжнародне топографічне і геополітичне місце розташування: в центрі Закарпатської області на міжнародному транспортному коридорі №5 Трієст - Любляна - Будапешт - Братислава – Ужгород - Львів (Італія, Словенія, Угорщина, Словаччина, Україна) та порівняно рівновіддаленість від основних митних переходів з країнами Європейського Союзу, за 40-50 км від кордонів з Угорщиною і Словаччиною і, відповідно 90- 100 км від кордонів з Румунією і Польщею. Місто Мукачево є транспортним вузлом міжнародних автомобільних та залізничних магістралей та планує реалізацію проєкту будівництва міжнародного аеропорту. 

 По-друге, громада – є привабливим логістичним хабом із диверсифікованою економікою із наявністю підприємств машинобудування, електроніки, харчової, легкої, деревообробної промисловості та сільського господарства, частина з яких мають експортну орієнтацію на країни ЄС. 

По-третє, ефективна система управління з міською політикою енергоефективності, партисипації та кращих практик «прозорої» громади. У 2023 році місто Мукачево отримало статус прозорого міста - 2023 в рамках програми «Transparent cities/Прозорі міста». Якщо детальніше проаналізувати переваги то необхідно звернути увагу на те, що перспектива побудови на території громади міжнародного аеропорту, сприятиме залученню як нових інвестицій, так і збільшення в перспективі кількості туристів, що відвідають регіон. 

«Наявність таких вагомих переваг дозволяє формувати на території громади потужний транспортно-логістичний вузол з відповідною обслуговуючою інфраструктурою. Наявність в громаді відгалуження колії європейського стандарту, що сполучає нашу громаду і Закарпатську область загалом з Угорщиною та Словаччиною сприятиме розвитку логістики з переміщення пасажирів та вантажів у найближчій перспективі. Крім цього, перевагами Мукачівської громади є наявність діючих промислових підприємств експортно орієнтованих на ЄС, у тому числі з іноземним капіталом, які забезпечують зайнятість населення з вищою, ніж в середньому по області, заробітною платою. Позитивний досвід роботи іноземних інвесторів сприятиме залученню на територію Мукачівської ТГ нових високотехнологічних виробництв та збільшення кількості населення. Релокація бізнесу до Мукачівської міської територіальної громади із південних та східних регіонів України сприятиме економічному розвитку громади та створенню нових робочих місць. Багатогранна культурно-історична спадщина з її перлиною – замком «Паланок» та традиційними фестивалями, в перспективі дозволяють розвивати туризм та супутній до нього бізнес, а також підвищувати прибутковість діяльності великої кількості представників малого та середнього бізнесу», – зазначає Ростислав Федів

Коментар
18/04/2024 Середа
17.04.2024
16.04.2024